MP3 و موتور دیزل از سرزمین ژرمن ها می آیند

بشر در طول سالیان متمادی با اختراعات خود یاری بزرگی به پیشرفت و بهبود کیفیت زندگی دنیایان نموده است. اختراعات بسیاری در دنیا ثبت شده اند که باعث راحتی زندگی بشر شده اند اما تاکنون به این اندیشیده اید که هر یک از این اختراعات و فناوری هایی که ما روزانه از آنها استفاده می کنیم ساخت کدام کشورند؟

MP3 و موتور دیزل از سرزمین ژرمن ها می آیند

به گزارش خبرنگاران، دانشمندان و نوابغ آلمانی اختراعات مهمی در جهان به نام خود ثبت نموده اند که ما در این خبر به معرفی چهار مورد از آنها یعنی موتور دیزل، چراغ بونزن، میکروسکوپ الکترونی و ام پی 3 می پردازیم.

موتور دیزل

رادولف دیزل سال 1868 در پاریس به جهان آمد. پدر و مادر او از مهاجران آلمانی بودند که به فرانسه عزیمت کردند. وی دوران جوانی خود را در پاریس، انگلستان و بایرن آلمان گذراند. پس از اخذ مدرک مهندسی خود در سال 1880، دیزل به پاریس بازگشت و طراحی و توسعه یک سردسازی و کارخانه یخ سازی مدرن را آغاز کرد.

در آن موقع، یخ توسط موتورهای بخار بزرگ فراوری می شدند. این موتورها سردسازی ایجاد می کردند.

در حالی که موتورهای بخار قدرتمند هستند اما کارایی چندانی ندارند و حدود 90 درصد از انرژی آنها هدر می رود بنابراین دیزل تصمیم گرفت تحقیقاتی در زمینه راندمان حرارتی و سوختی انجام دهد.

هدف دیزل این بود که بر اساس چرخه ترمودینامیکی یک موتور با قابلیت فشرده سازی بالا و موتور اشتعال جرقه ای ایجاد کند. در سال 1896 دیزل آلمانی حق انتشار موتور طراحی شده ای را به ثبت رساند که در آن اشتعال ماده سوختنی، بلافاصله بعد از تزریق سوخت به داخل سیلندر انجام می گرفت. این اشتعال عامل حرارت زیادی بود که در اثر تراکم زیاد هوا بوجود می آمد.

وی ابتدا دوست داشت که موتور وی پودر زغال سنگ را بسوزاند ولی به سرعت به نفت روی آورد و نتایج قابل توجهی گرفت. در موتور او تزریق سوخت پس از فرایند فشرده سازی انجام می گرفت و این سوخت بر اثر حرارت بالای ناشی از فشرده سازی، مشتعل می شد.

موتور دیزل گونه ای موتور درون سوز است که در آن از چرخه دیزل برای ایجاد حرکت استفاده می گردد. فرق اصلی آن با دیگر موتورها استفاده از احتراق در اثر تراکم است. در این گونه پیشرانه ها عمل انفجار صورت نمی گیرد، بلکه مخلوط سوخت و هوا در اثر تراکم بسیار بالا بدون جرقه زدن متراکم می شوند و دور اصلی این پیشرانه ها بر خلاف موتورهای بنزین سوز 100 دور / دقیقه محسوب می گردند.

چراغ بونزن

تاریخچه ساخت چراغ بونزن بسیار جالب است. در سال 1852، مسئولان دانشگاه هایدلبرگ قصد داشتند شیمی دانی معروف به نام رابرت بونزن را برای تدریس در دانشکده شیمی استخدام نمایند. برای دلگرمی او آنها به وی وعده ساخت یک آزمایشگاه شیمی جدید را دادند.

در همان زمان، مانند بسیاری از شهرهای اروپایی، هایدلبرگ در حال نصب خطوط زغال سنگ برای روشنایی خیابان و خانه ها بودند. طراحان این آزمایشگاه جدید از خطوط جدید گاز استفاده کردند و قصد داشتند گاز را نه تنها برای روشنایی، بلکه برای آزمایشات آزمایشگاهی نیز استفاده نمایند.

همانطور که آزمایشگاه در حال ساخت بود، بونزن، همراه با پیتر دساگا(Peter Desaga) سازنده ابزار آلمانی، آغاز به طراحی و ساخت نمونه های اولیه یک مشعل آزمایشگاهی جدید گاز کرد. با مخلوط کردن گاز با هوا در یک نسبت کنترل شده قبل از احتراق، آنها یک چراغ که دارای شعله گرم بود، ایجاد کردند.

آزمایشگاه جدید در سال 1855 همراه 50 چراغ بونزن برای دانشجویان و محققان افتتاح شد.

در سال 1857، بونزن مقاله ای را درباره طراحی چراغ خود منتشر کرد. در این وسیله معمولاً از گاز شهری که حاوی هیدروکربن متان است یا گاز کپسول که از هیدروکربن های پروپان و بوتان تشکیل شده، به عنوان سوخت استفاده می گردد. چراغ بونزن با اتصال به گاز شهری از سوزاندن گاز گرمای لازم را تأمین می نماید.

این ابزار فلزی از یک لوله تشکیل شده است که بر روی یک پایه واقع شده است. یک ورودی گاز بر روی بدنه چراغ تعبیه شده است که باید شلنگ ورودی گاز به آن متصل گردد. شیر تنظیم گاز و همچنین سوراخی که برای تنظیم هوای ورودی بر روی بدنه چراغ واقع شده است از دیگر اجزای اصلی این ابزار است.

میکروسکوپ الکترونی

یکی از مهمترین اختراعات قرن بیستم، میکروسکوپ الکترونی است. کاربران توسط آن می توانند اشیا را تا 10 میلیون بار بزرگ تر مشاهده نمایند. در سال 1931 ارنست روسکا(Ernst Ruska) فیزیک دان آلمانی و مکس نول(Max Knoll) مهندس برق نخستین نمونه میکروسکوپ الکترونی را با قدرت 400 برابر بزرگ نمایی ساختند. دو سال بعد در 1933 روسکا یک میکروسکوپ الکترونی با قدرت بزرگ نمایی بیش از بزرگ نمایی قابل حصول از یک میکروسکوپ نوری ساخت. رینولد رودنبرگ مدیر علمی زیمنس-شوکرت ورک اختراع میکروسکوپ الکترونی را در 1931 ثبت کرد.

میکروسکوپ های الکترونی از لنزهای الکترواستاتیک و الکترومغناطیسی استفاده می نماید تا تصویری را با کنترل پرتو الکترونی که بر یک هدف متمرکز است، شکل دهد. این اجازه می دهد که اشیای کوچک به عنوان یک اتم واحد مشاهده گردد. قوی ترین میکروسکوپ الکترونی جهان با نام پیکو در سال 2009 در مدرسه عالی فنی آخن در آلمان ساخته شده و توان نمایش ذراتی به اندازه 50 پیکومتر (پنج صدم نانومتر) و تصاویری از اجزای اتم و حرکت اتم ها را دارد. میکروسکوپ الکترونی می تواند تصاویر سه بعدی از سطح سلول ها فراهم آورد، اما انواعی از آن برای مشاهده سلول های زنده کاربرد ندارند.

فرمت صوتی ام پی3

ام پی 3 (MP3) مخفف لایه سوم صوت ام پی ای جی (MPEG Audio Layer III) است. MPEG ام پی ای جی مخفف عبارت Motion Pictures Expert Group است. این گروه یک گروه از استانداردهای صوتی و تصویری است که توسط سازمان استانداردهای صنعتی(ISO) مشخص شده است. اولین صوت استاندارد ام پی ای جی1 (MPEG-1) در سال 1992 به وجود آمد و برای پهنای باند کم بود. سپس ام پی ای جی2 (MPEG-2) برای پهنای باند طولانی معرفی گردید. صوت لایه سوم ام پی ای جی فقط شامل فشرده سازی صوتی بود. در آوریل 1989، مؤسسه فرانهوفر(Fraunhofer Institute) آلمان از سوی یک آلمانی یک ثبت اختراع برای ام.پی .3 دریافت کرد. شرکت های ای تی اندتی و تامسون این پروژه را پشتیبانی کردند. اجرای این فرمت روی رایانه های شخصی از اوایل 1990 امکان پذیر شد. به علت نوع فشرده سازی امکان پخش این فرمت صدا روی خطوط دی اس ال و اینترنت نیز به راحتی امکان پذیر است. با ظهور نپستر و شبکه های پی توپی این فرمت خودش را بیشتر از همه گسترش داد. در سال 1998، امکان پخش پرتابل فایل های صوتی ام پی3 با دستگاه های ام پی3 پلیر ممکن شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "MP3 و موتور دیزل از سرزمین ژرمن ها می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "MP3 و موتور دیزل از سرزمین ژرمن ها می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید