1400 گونه گیاهی ایران در معرض انقراض قرار گرفته است

قزوین - خبرنگاران - دبیر شبکه محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: از هشت هزار گونه گیاهی موجود در کشور، 1400 گونه در معرض جدی انقراض قرار دارند.

1400 گونه گیاهی ایران در معرض انقراض قرار گرفته است

به گزارش خبرنگاران، محمد الموتی روز چهارشنبه در گردهمایی تخصصی روز جهانی تنوع زیستی در قزوین اضافه نمود: تعداد گونه های گیاهی ایران حدود هشت هزار گونه برآورد شده که تقریبا 22 درصد آنها بومی هستند و همچنین 502 گونه پرنده ، 174 گونه ماهی، 196گونه خزنده و 20 گونه دوزیست هم در فهرست آماری ایران به ثبت رسیده اند.

دبیر شبکه محیط زیست و منابع طبیعی کشور به وضعیت قزوین در تنوع زیستی اشاره نمود و گفت: در حال حاضر 853 هزار هکتار مرتع، 680 هکتار جنگل،500 هزار هکتار کشاورزی، 29 هکتار بیابان، 1300 هکتار تالاب و آبگیر و 250 هزار هکتار ناحیه کوهستانی در این استان وجود دارد.

الموتی اضافه نمود: تاب آوری اکوسیستم ها در قزوین لازم و لازم است و در بحث تاب آوری 2 مساله شراکت اجتماعی و ارزش مالی اکولوژیک باید مد نظر قرار گیرد.

وی با اشاره به معضل فرونشست خاک در بخش هایی از کشور از جمله قزوین، خاطر نشان کرد: فرونشست در بخش هایی از دشت قزوین به نزدیک 25 سانتی متر رسیده که بیش از 60 برابر استاندارد اتحادیه اروپاست.

الموتی توضیح داد: با وجود بارندگی های خوب اخیر، روان آب رودخانه های کشور نسبت به میانگین بلند مدت 46 درصد کاهش داشته که این میزان در استان حدود 34 درصد است.

وی، ضعف سرمایه اجتماعی، بحران کارآمدی، بحران دستاورد، ضعف اعتماد عمومی، فرهنگ نامناسب مصرفی و تغییر سریع هنجارها را از مهمترین مسایل و مسائل در تنوع زیستی ذکر کرد.

الموتی همچنین توانمند سازی و آموزش در زمینه تنوع زیستی، برطرف تبعیض در اعمال قانون، اجرای سیاستهای کلی ، ابتکار در ایجاد و فراوری اشتغال و تهیه و اجرای پیوست اجتماعی و محیط زیست را از مهمترین راهکارها و پیشنهادات در این حوزه برشمرد.

3013

منبع: ایرنا

به "1400 گونه گیاهی ایران در معرض انقراض قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "1400 گونه گیاهی ایران در معرض انقراض قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید