همه آن چیزی که باید در خصوص چربی های ترانس بدانید

ممکن است در خصوص این چربی های ترانس بسیار شنیده باشید اما چرا برای بدن مضر هستند؟

همه آن چیزی که باید در خصوص چربی های ترانس بدانید

چربی ترانس چیست؟

چربی های ترانس یک نوع از چربی های غیراشباع به شمار می روند که هم به صورت طبیعی و هم مصنوعی وجود دارند. این چربی ها به صورت طبیعی در گوشت و لبنیات حیوانات نشخوار کننده مانند گاو وجود دارد و زمانی که باکتری های موجود در معده این موجودات چمن و علف را هضم می کنند٬ شکل می گیرند که حدود 2-6% لبنیات و 9% گوشت را شامل می شوند. اگرچه تحقیقات نشان می دهد که مصرف کنندگان این مواد نیازی به نگرانی در خصوص سلامت خود ندارند. (البته در صورت مصرف متعادل آنها.)

با این حال چربی های مصنوعی یا صنعتی که هیدروژنه شده هستند مانند روغن سبزیجات که برای جامد ماندن در دمای اتاق تغییر شیمیایی داده می شوند، بسیار برای سلامتی مضر هستند.

چه تاثیری بر روی قلب دارند؟

چربی های مصنوعی می توانند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند. در یک مطالعه که بر روی افرادی که چربی های ترانس مصرف نموده بودند صورت گرفت، افزایش میزان LDL (کلسترول بد) بدون افزایش HDL(کلسترول خوب) صورت گرفت. در همین حال بسیاری از چربی های دیگر همراه با افزایش LDL موجب افزایش HDL نیز می شوند.

آیا بر روی حساسیت انسولین و دیابت نیز تاثیر میگذارند؟

در یک مطالعه بزرگ که بر روی 80هزار زن صورت گرفت نشان داد آن هایی که از چربی های ترانس استفاد نموده بودند تا 40% خطر ابتلا به دیابت در آنها افزایش یافته بود. با این حال تحقیقات بسیاری بر روی فاکتورهای دیابت مانند حساسیت انسولین و میزان قند خون و رابطه آنها با چربی ترانس صورت گرفت اما نتایج بدست آمده متناقض بود و همچنان نمی توان به صورت دقیق گفت که آیا می تواند این چربی موجب دیابت گردد یا نه.

همچنین تحقیقات دیگر نشان می دهند که چربی های ترانس می توانند باعث افزایش التهاب به خصوص در افراد چاق و آسیب به پوشش داخلی رگ های خونی شوند. غذاهای فرآوری شده که در آنها روغن سبزیجات هیدروژنه شده وجود دارد، از منابع اصلی این چربی ها به شمار می روند.

healthline

2121

منبع: خبرآنلاین

به "همه آن چیزی که باید در خصوص چربی های ترانس بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه آن چیزی که باید در خصوص چربی های ترانس بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید