هشدار یک متخصص؛ ابزارهای پایش خواب، بی خوابی می آورند

یک متخصص مغز و اعصاب می گوید: دستگاه هایی که به منظور پایش خواب طراحی شده اند و قرار است در بهبود کیفیت خواب موثر باشند باعث بروز بی خوابی در افراد می شوند.

هشدار یک متخصص؛ ابزارهای پایش خواب، بی خوابی می آورند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از 9to5mac، با اینکه اپ ها و دستگاه هایی که به منظور پایش خواب طراحی شده اند قرار است در بهبود کیفیت خواب موثر باشند اما به گفته یک متخصص مغز و اعصاب، این محصولات باعث بروز بی خوابی در افراد می شوند.

Guy Leschziner که در لندن به عنوان متخصص و مشاور اختلالات خواب فعالیت می نماید می گوید: افراد زیادی را دیده ایم که به خاطر استفاده از ابزار sleep tracker دچار بی خوابی شده اند؛ این محصولات مجوز بالینی ندارند و داده ای در خصوص کیفیت خواب ارائه نمی دهند؛ بلکه فقط در خصوص حرکات کاربر در هنگام خواب اطلاعات جمع آوری می نمایند.

این متخصص مغز و اعصاب تأکید می نماید: دیدگاه من در خصوص ابزارهای sleep tracker بدبینانه است؛ اگر با خستگی از خواب بیدار شوید و احساس سرحال بودن نداشته باشید خودتان هم می توانید بفهمید که مسئله ای در وضعیت خوابتان وجود دارد. برعکس اگر روزها سرحال از خواب بیدار می شوید و هرشب برنامه منظمی برای خوابیدن در یک ساعت مشخص دارید، این یعنی به مقدار کافی خوابیده اید. با این اوصاف احتیاج به یک اپلیکیشن نیست که این چیزها را به شما بگوید.

بنابراین، با توجه به وضعیت و الگوی خواب و همچنین وضعیت جسمی، بدون احتیاج به ابزار پایش خواب می گردد به یک الگوی صحیح خواب دست یافت.

مقدار خواب مورد احتیاج در شبانه روز به صورت میانگین 8 ساعت ارزیابی می گردد که این مقدار از فردی تا فرد دیگر می تواند متفاوت باشد. اینکه افراد هر روز از ناکافی بودن ساعات خوابشان آگاه شوند، به خصوص برای کسانی که به صورت طبیعی به میزان خواب کمتری احتیاج دارند تاثیرات منفی در بر دارد؛ به این صورت که چنین افرادی با دیدن هشدار این برنامه ها، انتظار دیدن علائم منفی در خودشان را دارند و همین نگرانی می تواند به بد شدن وضعیت و به هم خوردن الگوی خوابشان منجر گردد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "هشدار یک متخصص؛ ابزارهای پایش خواب، بی خوابی می آورند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار یک متخصص؛ ابزارهای پایش خواب، بی خوابی می آورند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید