ظریف: آمریکا راه به جایی نخواهد برد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ادعای اخیر ترامپ درباره غنی سازی صفر را تکرار اشتباه پیشینیان آمریکا دانست که باعث افزایش غنی سازی هسته ای ایران شد و گفت: زیاده خواهی های آمریکا ره به جایی نخواهد برد.

ظریف: آمریکا راه به جایی نخواهد برد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محمد جواد ظریف روز آدینه این مطلب را پیش از عزیمت به کاراکاس پایتخت ونزوئلا در میان خبرنگاران در واکنش به اظهارات اخیر ترامپ مبنی بر قطع غنی سازی اورانیوم در هر سطحی و انعقاد توافقی 100 ساله عنوان کرد.

وی اظهار کرد: این اظهارات نشان دهنده آن است که برجام یک توافق معقولی بوده است و زیاده خواهی آمریکا به جایی نمی رسد.

ظریف اضافه نمود: کسانی که این حرف های بی مورد را به ترامپ می زنند باید بگویند که پیش از این در اوائل دهه 80 که مباحث سیاست غنی سازی صفر را عنوان کردند و مانع از توافق ایران و اتحادیه اروپا شدند، باعث شدند که سطح و میزان غنی سازی ایران بیش از 100 برابر شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران ادامه داد: اگر آقای ترامپ مایل است که شانس خودش را با این حرکت غلط دوباره امتحان کنه، می تونه مهمان ما باشد.

اینستکس

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره اینستکس هم اظهار کرد: بارها گفته ایم که اینستکس مقدمه ای برای اجرای تعههدات اتحادیه اروپا است. اگر اروپایی ها مایل هستند اقدامات لازمی که باید برای حفظ برجام انجام دهند را انجام دهند، ضرورت دارد اینستکس را عملیاتی نمایند.

ظریف توضیح داد: اروپایی ها 11 تعهد را چند بار پس از خروج آمریکا عنوان کردند به اضافه تعهدات خودشان در ضمیمه 2 برجام، که اجرای این تعهدات نیازمند اینستکس باشد اما خود اینستکس از آن تعهدات نیست و ما منتظریم اروپایی تعهدات خود را که شامل تضمین فروش نفت، تضمین کشتیرانی، تضمین هوایی، تضمین بانکی و سرمایه گذاری و تضمین همکاری های علمی است.

وی تاکید نمود: ممکن است آنها بگویند اینستکس برای همه این همکاری ها ضروری بوده است در این صورت آغاز به کار اینستکس اقدامات مفید اما ناکافی است.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید. فایل آن را از اینجا دانلود کنید:

سفر به آمریکای لاتین

وزیر امور خارجه درباره برنامه های سفر به آمریکای لاتین هم گفت: اجلاس در ونزوئلا، نشست وزیران خارجه اعضای جنبش عدم تعهد است که در سرانجام ریاست دوره ای ونزوئلا بر این جنبش برگزار می گردد.

ظریف ادامه داد: البته از این فرصت برای گفت وگو با مقامات ونزوئلایی و اینکه چگونه جمهوری اسلامی می تواند برای بازگرداندن آرامش به این کشور یاری کند و همچنین درباره همکاری مالی بسیار خوبی که با ونزوئلا داریم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ادامه داد: در نیکاراگوئه و بولیوی درباره همکاری های سیاسی و مالی صحبت می کنیم. ما دوستان بسیار خوبی در آمریکای جنوبی و لاتین داریم و این کشورها شرکای سیاسی و مالی جمهوری اسلامی بوده اند و الان هم همین ارتباطات هست.

ظریف افزود: پروژه های مختلفی را در بولیوی در حال انجام داریم که به نفع مردم آن کشور است و در این سفر هم با رئیس جمهوری، وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشورها درباره نحوه ادامه همکاری ها صحبت می کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکا به دنبال بازآفرینی سیاست مونرو در آمریکای لاتین است و مداخلات خود را اضافه می نماید، تاکید نمود: ضروری است مجموعه ای هماهنگ از کشورهای مستقل در قبال این سیاست ها مقاومت نمایند.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "ظریف: آمریکا راه به جایی نخواهد برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: آمریکا راه به جایی نخواهد برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید