شناسایی محدود کننده های مهاجرت سلولی در مغز استخوان

به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، خون سازی فرایند تشکیل سلول های خون ساز است که غالباً در مغز استخوان اتفاق می افتد. مغز استخوان همه انواع سلول های خونی شامل سلول های قرمز خون، پلاکت ها و سلول های سفید خونی (لوکوسیت ها) را فراوری می نماید.

شناسایی محدود کننده های مهاجرت سلولی در مغز استخوان

یکی از فراوان ترین سلول های سفید خونی نوتروفیل ها هستند که در مبارزه با عفونت نقش دارند و فراوان ترین نوع لوکوسیت نیز محسوب می شوند. این سلول ها عمر کوتاهی دارند، بسیار متحرک هستند و می توانند وارد بخش هایی از بخش های مختلف شوند که بوسیله سایر سلول ها و مولکول ها امکان پذیر نیست.

همه سلول های خون ساز در مغز استخوان فراوری می شوند و باید از دیواره عروق بگذرند تا وارد جریان خون شوند. پلاکت های خونی بوسیله بیرون زدگی های بزرگ نفوذ نماینده به درون دیواره عروق مربوط به سلول های پیش ساز بزرگ و غیر متحرک، موسوم به مگاکاریوسیت آزاد می شوند.

به این ترتیب، مگاکاریوسیت های بالغ پلاکت ها را فراوری می نمایند و آنها را به درون جریان خون آزاد می نمایند تا تعداد پلاکت ها را ثابت نگه دارند. علاوه بر این، آنها به طور فعال تجمع سلول های بنیادی خون ساز را در یک رویکرد مثبت و هم چنین منفی تنظیم می نمایند.

در مطالعه ای جدید دکتر کاترین هاینز و همکارانش دریافته اند که مهاجرت سلول های بنیادی خون ساز و نوتروفیل ها به اندازه مگاکاریوسیت ها و پراکنش آنها بستگی دارد.

به نظر می رسد که مگاکاریوسیت ها حتی اگر خودشان مهاجرت ننمایند نقش مهمی را در مهاجرت سلولی بازی می نمایند. مگاکاریوسیت های بزرگ موانع غیر فعالی را ارائه می نمایند و بنابراین تأثیر قابل توجهی روی مهاجرت سایر سلول ها مانند سلول های بنیادی خون ساز و نوتروفیل ها در مغز استخوان می گذارند.

در واقع، تصاویر میکروسکوپی نشان داده است که تحرک نوتروفیل ها در موش فاقد پلاکت کاهش می یابد، یعنی جایی که حجم مگاکاریوسیتی افزایش می یابد.

این مطالعه اهمیت ویژگی های بیوشیمیایی محیط مغز استخوانن در تنظیم تحرک سلولی را نشان می دهد و به وضوح تأیید می نماید که آنالیزهای ولومتریک تعداد و متمرکز شدن مگاکاریوسیت ها، اطلاعات بیشتری را در خصوص دینامیک مغز استخوان ارائه می دهد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "شناسایی محدود کننده های مهاجرت سلولی در مغز استخوان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی محدود کننده های مهاجرت سلولی در مغز استخوان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید