شبیه یک عملیات نظامی ، شروع بازسازی تابلوی 377 ساله و 337 کیلویی رامبراند

همزمان با باز شدن درهای موزه امپراتوری آمستردام در ساعت 9 صبح روز دوشنبه، بزرگ ترین و سنگین ترین فرآیند بازسازی یک تابلو در تاریخ هنر شروع می گردد.

شبیه یک عملیات نظامی ، شروع بازسازی تابلوی 377 ساله و 337 کیلویی رامبراند

به گزارش خبرنگاران به نقل از گاردین، گروهی شامل 12 متخصص برجسته در یک تالار شیشه ای به مساحت هفت متر مربع گرد هم می آیند تا کار بازگرداندن یکی از درخشان ترین نقاشی های تاریخ را به دوران اوج و شکوه خود شروع نمایند؛ تابلوی گشت شبانه اثر رامبراند هلندی که 377 سال از زمان خلق آن می گذرد.

تاکو دیبیتس، مدیر عامل موزه امپراتوری در آمستردام و هنرپژوهان، تاریخدانان و کارشناسان هنری فرآیند بازآفرینی شاهکار پرحاشیه رامبراند را عملیات گشت شبانه نام نهاده اند، چرا که مانند یک عملیات نظامی برنامه ریزی و اجرا می شود. این عملیات نه تنها برابر دیدگان هزاران بازدیدنماینده از موزه انجام خواهد شد، که میلیون ها هنردوست در گوشه و کنار جهان هم می توانند آن را در پخش زنده اینترنتی تماشا نمایند.

در دو هفته گذشته کارشناسان روند ساختن تالار شیشه ای را با قرار دادن یک چارچوب آهنی در محوطه بیرونی انباری بزرگ در حاشیه شهر خنت بلژیک و تعبیه شیشه های شفاف در چارچوب آهنی تمرین کردند اما 48 ساعت آینده می تواند در فرآیند بازسازی تابلو بسیار حیاتی باشد. پس از آنکه تالار شیشه ای در داخل موزه امپراتوری شکل گرفت، متخصصان 10 ماه فرصت دارند کار بازسازی را برابر چشم های مشتاق هنردوستان به انتها برسانند.

آخرین بار که گشت شبانه بازآفرینی یا بازسازی شد، به سال 1975 بازمی شود؛ زمانی که یک معلم هلندی با چاقو به آن حمله کرد. کارشناسان امیدوارند بازسازی ابتدایی در مدت زمان 10 ماه با پیشرفته ترین روش ها و ابزارهای ممکن روی تابلویی که رامبراند در 1642 خلق نموده بود، به پیدا شدن همان تابلو بینجامد که حدود 370 سال پیش نخستین بار روی بوم ظاهر شد و تا امروز چند بار دستخوش دگرگونی اساسی بوده است.

روند کار گذاشتن تالار شیشه ای روز یکشنبه درست مقابل محل قرار دریافت گشت شبانه به خاتمه می رسد؛ جایی که هر سال میزبان حدود دو میلیون بازدیدنماینده از سراسر جهانست. مدیران موزه از یک هفته پیش تابلو را به مکانی دیگر منتقل نموده اند تا برای بازسازی آماده اش نمایند. هر چند منطقی تر این بود که بازسازی این نقاشی ارزشمند جایی دور از دید مردم و تماشاگران موزه انجام شود.

پس از آنکه آخرین بازدیدنماینده موزه امپراتوری در خاتمه ساعت کاری روز یکشنبه به بیرون راهنمایی شد، ماموریت خطیر 25 نفر از کارشناسان برای منتقل کردن تابلوی 337 کیلوگرمی به تالار انتظار شیشه ای شروع می شود و انتظار می رود این ماموریت تا نیمه های شب ادامه یابد. گشت شبانه در 150 سال گذشته فقط چند بار از جای خود تکان خورده که از آن جمله می توان به شروع جنگ جهانی دوم اشاره نمود.

گشت شبانه یا نگهبان شب یک تابلوی غول پیکر در ابعاد 363 در 437 سانتیمتر است و به گفته مدیر موزه امپراتوری، کمتر کسی تا امروز پیروز شده تمام بخش های آن را ببیند. حتی کارکنان موزه هم بدون استفاده از نردبان نمی توانند بخش های بالایی تابلو را مشاهده نمایند. ساختمان موزه امپراتوری در 1885 ساخته شده و این موزه و آن تابلو روی هم بیش از 510 سال قدمت دارند.

می گویند رامبراند هنگام کشیدن این تابلو از هر کدام از چهره های حاضر در نقاشی حدود 100 گیلدر گرفت و وقتی تابلو آماده شد، بیش از 1600 گیلدر پول داشت؛ رقمی که در آن موقع هلند بسیار قابل توجه بود. در مجموع 34 چهره در گشت شبانه به چشم می خورد.

منبع: همشهری آنلاین

به "شبیه یک عملیات نظامی ، شروع بازسازی تابلوی 377 ساله و 337 کیلویی رامبراند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبیه یک عملیات نظامی ، شروع بازسازی تابلوی 377 ساله و 337 کیلویی رامبراند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید