دپوی خودرو های تولیدی در پارکینگ

اگرچه خودروسازان پس از عبور از شوک اولیه تحریم توانستند به اصطلاح کمی خود را جمع و جور نموده و تیراژ را تا حدی بالا ببرند، با این حال این افزایش فراوری با بروز دوباره پدیده خودرو های ناقص توام شد.

دپوی خودرو های تولیدی در پارکینگ

در حالی که آمار های جدید از فراوری حدودا 200 هزار دستگاهی انواع خودرو در کشور طی بهار امسال حکایت دارد، گفته می گردد به همین میزان نیز محصول ناقص و دارای کسری قطعه در پارکینگ خودروسازان خاک می خورد.

آمار های موردنظر این پرسش را پیش می آورد که حداکثر بازه زمانی که خودرو ها در پارکینگ قرار دارند چقدر است؟ به عبارت بهتر، محصولات ناقص از چه زمانی در پارکینگ خودروسازان دپو شده اند؟ و البته پرسش دیگر اینکه اولویت تکمیل خودرو های ناقص چیست؟

پیش از پاسخ به این پرسش ها، ابتدا نگاهی می اندازیم به اصل ماجرای خودرو های ناقص.

پس از آنکه ایالات متحده آمریکا در اردیبهشت سال گذشته از برجام خارج و سه ماه بعد نیز خودروسازی ایران تحریم شد، روند تامین قطعات چه در داخل و چه از خارج به مشکل خورد و در نتیجه تیراژ روندی نزولی به خود گرفت. محدود شدن نقل و انتقال پول و همچنین قطع ارتباط شرکت های خارجی با ایرانی ها، کار تامین قطعه از خارج را سخت کرد و از آن سو مسائل مالی نیز اجازه نداد قطعات داخلی به اندازه کافی تامین گردد.

آمار های منتشر شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهند فراوری خودرو در کشور طی سال 97 و در مقایسه با 96، افتی 40 درصدی را تجربه نموده است. اگرچه خودروسازان پس از عبور از شوک اولیه تحریم توانستند به اصطلاح کمی خود را جمع و جور نموده و تیراژ را تا حدی بالا ببرند، با این حال این افزایش فراوری با بروز دوباره پدیده خودرو های ناقص توام شد.

این پدیده مختص خودروسازی ایران، در تحریم های سال های 91 و 92 بروز کرد و مسائل زیادی را به وجود آورد و حالا نیز دوباره سر برآورده است. مساله اینجاست که خودروسازان به واسطه فشار از جانب نهاد های بالادستی به خصوص وزارت صنعت، معدن و تجارت ملزم به رشد تعدادی محصولات خود هستند ولو اگر به صورت ناقص باشد.

طبق آخرین آمارها، چیزی حدود 200 هزار محصول ناقص در کف کارخانه خودروسازان وجود دارد که به دلیل نبود قطعات مختلف (از آنتن گرفته تا ایربگ و کامپیوتر خودرو) دپو شده و امکان تجاری شدن ندارند. ظاهرا از هر دو محصول فراوریی خودروسازان، یکی تجاری و دیگری به دلیل کمبود قطعه دپو می گردد؛ بنابراین اصل افزایش تیراژ خودروسازان به نوعی زیر سوال رفته است.

به تازگی گروه خودروسازی سایپا اعلام نموده که در سه ماه ابتدایی امسال تیراژ خود را به 100 هزار دستگاه رسانده و بنابراین به بزرگ ترین خودروساز کشور (در فصل بهار 98) تبدیل شده است. با فرض اینکه ادعای سایپایی ها (اول شدن در فراوری طی بهار امسال) درست باشد، پس ایران خودرویی ها کمتر از نارنجی های جاده مخصوص فراوری داشته اند.

با این حساب، مجموع فراوری دو خودروساز بزرگ کشور چیزی حدود 200 هزار دستگاه است. این عدد، برابری می نماید با تعداد محصولات ناقصی که در پارکینگ خودروسازان دپو شده اند و این یعنی بخشی از خودرو های انبار شده متعلق به سال گذشته هستند.

به هر حال ایران خودرو و سایپا طی سه ماه نخست امسال چند هزار خودرو کامل فراوری و روانه بازار نموده اند؛ بنابراین وقتی کل فراوری بهار آن ها با محصولات دپویی برابری می نماید، حتما بخشی از آن ها متعلق به سال 97 هستند. در واقع در پارکینگ ایران خودرو و سایپا در حال حاضر محصولات ناقصی هست که در سال گذشته فراوری و هنوز راهی بازار نشده اند.

به نظر می رسد خودروسازان اولویت تکمیل را نه زمان انتظار ناقصی ها بلکه تامین قطعات قرار داده اند. به عبارت بهتر به نظر می سد ایران خودرو و سایپا تکمیل محصولاتی را که قطعات کسری آن ها ساده تر و تامین شان راحت تر است در اولویت قرار داده اند، ولو اینکه این محصول به تازگی فراوری شده باشد و محصولی دیگر از سال گذشته در پارکینگ آن ها خاک بخورد.

به عنوان مثال، تامین قطعات وارداتی به خصوص الکترونیکی ها در دوران تحریم بسیار سخت شده، اما قطعات داخلی راحت تر تامین می شوند، بنابراین احتمالا اولویت خودروسازان تکمیل محصولاتی است که تامین قطعات کسری آن ها راحت تر است.

200 هزار خودرویی که هم اکنون دپو شده، همگی معطل قطعات سخت و پیچیده نبوده و بخشی از آن ها با تامین قطعاتی ساده قابل تجاری شدن و عرضه به بازار هستند.

منبع: فرادید

به "دپوی خودرو های تولیدی در پارکینگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دپوی خودرو های تولیدی در پارکینگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید