دعوای چپ و چپ تر!

پس از انتها جنگ جهانی دوم، کمونیسم و مروج سیاسی آن یعنی اتحاد جماهیر شوروی به مسأله نخست جهان تبدیل شد.

دعوای چپ و چپ تر!

به گزارش، وقتی دنیای غرب درحال تکاپو برای کشیدن ترمز این ایدئولوژی پرطرفدار -بین توده ها- بود، نخستین اختلافات در بین کشور هایی که حامل پرچم سرخ بودند، رخ نمود. درحالی که به نظر می رسید مرام کمونیسم به دلیل داشتن شعار ها و راه حل های روشن و معین باید دارای کمترین اختلاف دیدگاه ها بین هواداران خود باشد، اما در عمل چنین نشد و بروز اختلافات جدی بین دو قدرت سربرآورده از خاکستر جنگ جهانی دوم یعنی شوروی و چین که از قضا هر دو به اردوگاه چپ تعلق داشتند، معین کرد که اگر تا دیروز دعوا، دعوای کاپیتالیسم و کمونیسم بود، امروز دعوا، دعوای کی از کی کمونیست تره است.

توقع استالین و نمکدان شکنی چینی ها

با تشکیل جمهوری خلق چین در سال 1949 میلادی که با فرار ژنرال چیانگ کای شک ملی گرا به تایوان و تکیه زدن مائو تسه تونگ کمونیست بر جایگاه رهبری چین همراه بود، بیشترین حظ را اتحاد جماهیر شوروی برد. دلیل خوشحالی شوروی یا به عبارت بهتر استالین این بود که مسکو یاری های قابل توجهی را در جریان جنگ داخلی چین به کمونیست ها ارایه نموده و حالا که مائو و یارانش پیروز شده بودند، ملی گرا ها را به تایوان عقب برانند، انتظار داشت کمونیست های چینی خود را برای همواره زیر بلیت برادر بزرگتر یعنی اتحاد جماهیر شوروی قرار دهند. اما این پنداری بود که با ورود نخستین هیأت دیپلماتیک جمهوری خلق چین به مسکو خیلی زود رنگ باخت. این هیأت نه تن ها حامل پیغام تشکر و انقیاد چینی ها در برابر روس ها نبود، بلکه با پیش کشیدن یکی از قدیمی ترین پرونده های اختلاف ارضی بین چین و روسیه، بازگشت مناطقی از کشورشان که در دوران امپراتوری چین به روسیه الحاق شده بود را خواهان شد.

دعوای تمام نشدنی خروشچف و مائو

مذاکرات بین پکن و مسکو درخصوص مناطق مورد اختلاف تا زمان مرگ استالین و انتخاب نیکیتا خروشچف به جانشینی او ادامه یافت. خروشچف پس از تکیه زدن به جایگاه قدرت برای برطرف کدورت با چین موافقت کرد یکی از مهمترین مناطق مورد اختلاف یعنی جزیره ژینبائو به چین مسترد گردد. اما مائو طی یک گفت و گوی رسانه ای ادعا های ارضی جدیدی را عنوان کرد، تا جایی که مدعی شد بخش هایی از سیبری نیز به چین تعلق دارد. نتیجه این که مصاحبه مائو روابط پکن و مسکو را به بدترین دوران خود رهنمون کرد. کار به جایی رسید که چین سیاست کاهش تنش با غرب را که خروشچف مبدع آن بود، به نوعی عقب نشینی از اصول کمونیسم قلمداد نموده و شوروی را به وا دادن در برابر امپریالیسم متهم کرد. این دعوای سیاسی-ایدئولوژیک تا سال های سال ادامه داشت، تا این که نهایتا 30 سال پیش در چنین روزی، برابر 15 می 1989 میلادی، میخائیل گورباچف، رهبر وقت اتحاد جماهیر شوروی طی سفری به پکن خاتمه اختلافات با چین را به شکل رسمی اعلام نمود.

منبع: روزنامه شهروند

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "دعوای چپ و چپ تر!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوای چپ و چپ تر!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید