خبرنگاران زنان سرپرست خانوار؛ افق های تیره و تار

کابل - خبرنگاران- چهار دهه جنگ، علاوه بر ویرانی و از بین بردن شریان های حیاتی افغانستان، مادرانی را بی پسر، پسرانی را بی پدر و زنانی را بی شوهر ساخته است.

خبرنگاران زنان سرپرست خانوار؛ افق های تیره و تار

به گزارش روز آدینه خبرنگاران، جنگ سالارانی که در افغانستان با زور اسلحه مردانگی شان را به رخ بانوان این مروز و بوم می کشند، یادشان رفت که روزی دستهای ناتوانشان در دستان گرم مادری جان گرفت.

یکی از دستاوردهای این جنگ سالاران که حملات کور هوایی و هدفمند متجاوزان غربی نیز بر آمار آن افزوده است، شمار زنانی است که با از دست دادن نان آور خانواده، حالا هم مادر هستند، هم پدر. دو میلیون و پانصد هزار زن در افغانستان، سرپرست خانوار بشمار می روند.

این آمار را وزیر زنان افغانستان در بزرگداشت روز مادر اعلام نمود و از مسوولان کشورش خواست از کمک این مادران دریغ نکنند.

این زنان اگرچه به صورت مستقیم درگیر جنگ نبودند اما به طور حتم از قربانیان جنگ محسوب می شوند و تصویب قوانینی چون قانون خانواده و حمایت از مادران شهدا می تواند قدری از سنگینی باری که بر دوش می کشند بکاهد.

موضوع توانمند سازی زنان در افغانستان، داستانی به درازای جنگ 40 ساله دارد. حاکم بودن فرهنگ مردسالاری در این جامعه، توجه به سنت های نادرست در خانواده ها، نداشتن حق تصمیم گیری، عدم برخورداری از حق انتخاب در ازدواج و عدم آگاهی زنان از حقوق شان را می توان از جمله مهمترین موانع توانمندسازی زنان در جامعه افغانستان نام برد.

حضور 18 ساله غربی ها در افغانستان نه تنها برای زنان این جامعه، بلکه برای آحاد مردم این سرزمین دستاورد ملموسی نداشته است. پرداخت هزینه برای ایجاد چند سازمان مردم نهاد در حوزه زنان و تبلیغ ارزش های زن غربی در یک جامعه شرقی، همه کوشش غربی ها برای زنان افغانستان بوده است.

آنچه غربی ها طی این دو دهه در افغانستان انجام دادند، گسترش ناامنی با هدف تاراج منابع ملی این کشور بوده است. و موضوع زنان افغان، همیشه دستمایه آنان برای موجه جلوه دادن حضور نامشروع شان در افغانستان می باشد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران زنان سرپرست خانوار؛ افق های تیره و تار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زنان سرپرست خانوار؛ افق های تیره و تار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید