تصفیه پساب کارخانه ها با پوست پسته

به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محققان دانشگاه شهید باهنر کرمان برای برطرف این مشکل بیوکامپوزیتی بر پایه کربن فعال تهیه کردند که برای تهیه آن از پوست سخت پوسته بهره بردند.

تصفیه پساب کارخانه ها با پوست پسته

وجیهه نژاد شفیعی مجری این طرح پژوهشی اعلام کرد: با انجام این پژوهش بیوکامپوزیتی بر پایه کربن فعال از پوست سخت پسته تهیه شد تا به عنوان جاذب یون های فلزات سنگین و آلاینده های آلی از محلول های آبی و پساب صنعتی استفاده گردد. در ابتدای کار پوست سخت پسته پس از شستشو و خشک شدن به اندازه 1-2 میلیمتر خرد و در دمای بالا پیرولیز شد. همچنین برای فعال سازی کربن، در کوره تحت بخار آب قرار داده و تبدیل به کربن فعال شد. پس از آن نانو ذرات آهن بر روی سطح کربن فعال نهاده شد تا شاهد خاصیت مغناطیسی آن باشیم. این بایو جاذب ها جذب فلزات سنگین از محیط های آبی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: کربن فعال به دلیل داشتن مساحت سطح گسترده، منافذ بسیار ریز، قابلیت فعال سازی مجدد سطح به عنوان یکی از پرمصرف ترین جاذب های سطحی استفاده های وسیعی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نظامی، غذایی، دارویی، شیمیایی و نیز در فرآیندهای تصفیه آب و هوا و پاکسازی محیط زیست دارد. فراوری کربن فعال از مواد اولیه پوست سخت بادام، پسته، گردو، ضایعات پنبه، سبوس برنج، هسته خرما باعث کاهش قیمت آن شده است و مشکل دسترسی به آن را نیز حل می نماید. از طرفی برای افزایش ظرفیت جذب کربن فعال قرار دادن گروه های عاملی مختلف روی سطح آن مؤثر است.

نژاد شفیعی ابراز کرد: داشتن جاذب با ظرفیت جذب بالا و تهیه شده از مواد ارزان قیمت می تواند یاری زیادی برای تجاری کردن این جاذب ها در سیستم های تصفیه پساب های صنعتی است. بر این اساس در این پژوهش هدف فراوری جاذبی از کربن فعال با ظرفیت جذب بالا و با استفاده از ماده اولیه پوست سخت پسته بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تصفیه پساب کارخانه ها با پوست پسته" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه پساب کارخانه ها با پوست پسته"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید