آموزش و پرورش نتوانسته روحیه نقادی را افزایش دهد

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه امروز آموزش و پرورش مهارت های فنی و حرفه ای را به عنوان سیاست جدی در دستور کار خود قرار داده است و کل نظام برنامه درسی را بر اساس سندتحول در مهارت هایی چون انتقادگری، تفکر خلاق و حل مسئله تغییر می دهیم گفت: در واقع فرآیندهای یاددهی و یادگیری را به این سمت می بریم.

آموزش و پرورش نتوانسته روحیه نقادی را افزایش دهد

به گزارش خبرنگاران، سیدجواد حسینی در نوزدهمین کنگره ملی پرسش مهر ریاست جمهوری که در سالن اجلاس سران برگزار گردید با بیان اینکه در نوزدهمین کنگره پرسش مهر یکی از کلیدی ترین اهداف تعلیم و تربیت از سوی رئیس جمهور به پرسش گذاشته شد که دارای چند بخش است اظهار کرد: بخش اول اینکه رئیس جمهور از دانش آموزان پرسید سال گذشته چه مهارت هایی را در تعلیم و تربیت آموختند؟ همچنین دانش آموزان باید بگویند کدام مربی بیشترین نقش را در تعلیم و تربیت آنان دارد؟ و به نظرشان کدام مهارت بیشتر برای آینده زندگی شان مفید است؟.

وی اضافه نمود: این پرسش با استقبال بیش از دو میلیون و 200 دانش آموز و معلم روبرو شد و 3000 اثر به مرحله کشوری رسید. آثار در قالب هایی همچون نمایشی، آوایی، هنرهای تجسمی و دستی، رسانه ها و فضای مجازی، ادبی و پژوهشی پذیرفته شد و در نهایت 250 نفر از دانش آموزان و همکاران برگزیده شدند که تقدیر می شوند.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه در سال های 1900 تا 1950 زمینه های نظریه سرمایه انسانی شکل گرفت و بعد از 50 سال مطالعات اندیشمندان پیرامون آموزش و پرورش به این نظریه منجر شد گفت: این نظریه تاکید دارد که پربازده ترین سرمایه گذاری، سرمایه گذاری در آموزش و پرورش است.

حسینی ادامه داد: در بعضی کشورها میزان سرمایه گذاری در آموزش و پرورش بیش از سایر کشورهاست و مطالعات نشان می دهد که طی دوره ای 20 ساله میزان رفاه اجتماعی در این کشورها 4.5 برابر بیش از دیگر کشورهاست.

وی با بیان اینکه در دهه 1970 سهم انتقاد به نظام تعلیم و تربیت افزایش یافت گفت: اول آنکه آموزش و پرورش باید از حافظه محوری دور باشد، مهم ترین محور تحقق عدالت اجتماعی باشد و روحیه پرسش گری و نقادی را افزایش دهد اما آنطور که شایسته است، عمل نکرد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش اضافه نمود: امروز آموزش و پرورش مهارت های فنی و حرفه ای را به عنوان سیاست جدی در دستور کار خود قرار داده است و در مهارت هایی چون انتقادگری، تفکر خلاق و حل مسئله کل نظام برنامه درسی را براساس سند تحول بنیادین تغییر می دهیم. همچنین فرآیندهای یاددهی و یادگیری را به این سمت می بریم. پرسش رئیس جمهور نیز همین موضوع مهارت های فنی و مهارت های زندگی را نشانه گیری نموده است.

حسینی اضافه نمود: در حیطه آموزش مهارت های فنی و حرفه ای بیش از 907 هزار دانش آموز در بیش از 200 رشته تحصیل می نمایند که 34.6 درصد کل دانش آموزان را شامل می شوند. طبق برنامه ششم توسعه، این رقم باید در سال 1400 به 50 درصد برسد.

ادامه دارد

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آموزش و پرورش نتوانسته روحیه نقادی را افزایش دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش و پرورش نتوانسته روحیه نقادی را افزایش دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید